С тържествена церемония пред паметника на Одринската епопея в парк „Св. Никола“ в район „Възраждане“ беше отбелязан Деня на Тракия. На 26 март 1913 година е превзета непревземаемата Одринска крепост. Завършва една от блестящите операции на българската армия, която слага край на Балканската война.
В тържественото поклонение взеха участие вицепрезидентът Илияна Йотова, кметът на район „Възраждане“ Савина Савова, председателят на Съюза на тракийските дружества в България, Красимир Премянов и много граждани.
Родовата памет не е изпепелена въпреки разрушените домове и прекършените съдби на тракийските българи, които България приютява. За историята на Тракия, 1913 г. е година на величие и трагедия. Величие, защото тракийските българи са проявили истински героизъм, за да отстоят себе си като българи. Трагедия, защото много от тях губят живота си и са прогонени от своите земи.
На церемонията със една стара, избеляла от времето снимка в ръце, беше и 95 годишния Стоян Стоянов, внук на Стоян Демиров, един от преподавателите в българската гимназия в Одрин. Пред учениците от 30 СУ „Братя Миладинови“ възрастният човек разказа историята на своя род - за дядо му, който е убит в Одрин, за опасностите по пътя и силата на баба му Екатерина, която бременна успява да се спаси в България, за трудния бежански живот на семейството му и за благодарността им към България. Заветът на тракийските бежанци към всички е да помним историята, защото без нея нямаме бъдеще.