Основната цел на Националната програма за достъпна жилищна среда и лична мобилност е изграждане на достъпна среда в съществуващи жилищни сгради и прилежащите им пространства за хора с увреждания и осигуряване на лична мобилност за тяхното социално приобщаване, като се отчитат и специфичните им потребности.
Изпълнението на Програмата се осъществява на територията на всички общини в Република България на проектен принцип в рамките на одобрените бюджетни средства за съответната година.
Дейностите по реализиране на Програмата се подпомагат от Агенцията за хората с увреждания, Агенцията за социално подпомагане (АСП), органите на местно самоуправление и организациите на и за хората с увреждания.
Програмата се реализира в два компонента:
Компонент 1 "Достъпна жилищна среда" - за финансиране изпълнението на инвестиционни проекти за изграждане на достъпна среда в съществуващи жилищни сгради и прилежащите им пространства, която се ползва безвъзмездно и по нестопански начин;
Компонент 2 "Лична мобилност" - за приспособяване на лично моторно превозно средство, необходимо за осигуряване на личната мобилност на човек с трайно увреждане.
Човек с трайно увреждане може да кандидатства в рамките на годината и по двата компонента, но поотделно - с две отделни заявления, към които е необходимо да приложи и издаденото от съответната ДСП писмо за подкрепа.
Считано от 21.08.2019 г. Министерството на труда и социалната политика обяви началото на кампанията по набиране на проектни предложения по Програмата.
Срокът за подаване на предложенията от кандидатите е в периода от 21 август до 30 септември 2019 г.
При подаване на проектните предложения, лицата с увреждания трябва да приложат издадено от дирекция „Социално подпомагане“ по настоящия им адрес писмо за подкрепа.
Подробна информация за реда и условията за кандидатстване и необходимите документи е публикувана и на интернет страницата на МТСП www.mlsp.government.bg, секция „Политика за хората с увреждания“, рубрика „Национална програма за достъпна жилищна среда и лична мобилност“.